آیت‌الله فاضل لنکرانی: «فاطمه شناسی» یکی از درس‌های حوزه باشد/مقام حضرت زهرا(س) را بشناسیم

آیت‌الله فاضل لنکرانی: «فاطمه شناسی» یکی از درس‌های حوزه باشد/مقام حضرت زهرا(س) را بشناسیم

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم باید «فاطمه شناسی» یکی از درس‌های حوزه باشد گفت: هر طلبه‌ای که در حوزه اشتغال به تحصیل دارد باید اطلاعاتش درباره حضرت زهرا قوی باشد.

خبرگزاری فارس: «فاطمه شناسی» یکی از درس‌های حوزه باشد/مقام حضرت زهرا(س) را بشناسیم

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی عصر امروز در درس خارج فقه خود که با اشاره به اینکه هویّت و حقیقت شیعه، استمرار و بقاء آن مرهون حضرت زهرا(س) است گفت:‌ هرچند ائمه ما علیهم السلام اولاد این حضرت هستند و مسئله امامت ائمه طاهرین علیهم السلام هم که مسئله‌ بسیار مهمی است از اصول دین ما است ولی شناخت حضرت زهرا(س) و آگاهی پیدا کردن بر ابعاد وجودی آن حضرت، خود یک میدان بسیار وسیع است که انتهایی ندارد.

وی با بیان اینکه ما باید حضرت زهرا سلام الله علیها را بیشتر بشناسیم بیان کرد: این ایام که مجالس عزاداری برپاست در کنار بیان ظلم‌ها و مصیبت‌های بزرگی که بر حضرت وارد شده تلاش کنیم مقام حضرت را بیشتر بشناسیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به روایت «قال سمّیت فاطمة فی الارض لانها فطمت شیعتها من النار وفطموا اعدادها عن حبّها و ذلک قول الله فی کتابه ویومئذ یفرح المؤمنون بنصر الله نصر فاطمة علیها السلام» بیان کرد: آن حضرت فاطمه نامیده شد چون شیعیان خود را از آتش جدا می‌کند و دشمنان وی از محبتش جدا می‌شوند. این نکته‌ بسیار مهمی است که دشمنان حضرت از حبّ حضرت جدا و محروم شده‌اند یعنی دشمنان هیچ وقت نمی‌توانند حبّ فاطمه زهرا را در درون خودشان ایجاد کنند، براساس این روایت این حرف غلطی است که کسی بگوید فاطمه زهرا هم یک زنی مثل سایر زنها بوده است.

وی تصریح کرد: محبت و حب نسبت به فاطمه زهرا با وجود این مقام‌هایی که نزد خدا دارد و با وجود چنین خلقت نورانی که دارد غیر از حبّی است که ما نسبت به افراد معمولی داریم.

آیت‌الله فاضل لنکرانی گفت: این عظمت فاطمه زهرا(س) را روز به روز بیشتر در فکر و ذهن‌مان قرار بدهیم. هر سال که می‌گذرد فاطمیه را باشکوه‌تر برگزار کنیم و خانواده‌های خود و نسل امروز را نسبت به مقام‌های والای آن حضرت بیشتر آگاه کنیم.

وی با بیان اینکه باید «فاطمه شناسی» یکی از درس‌های حوزه باشد اظهار کرد: هر طلبه‌ای که در حوزه اشتغال به تحصیل دارد باید اطلاعاتش درباره حضرت زهرا قوی باشد. وقتی می‌شنود حضرت زهرا معصوم بوده و مقام عصمت دارد تردید نکند و برایش جای سؤال نباشد! از مقامات علمی حضرت زهرا و تسلطی که بر قرآن داشته آگاه باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه تقرّب به خدا بدون شناخت و اعتراف به مقام حضرت زهرا(س) علیها ممکن نیست، خاطرنشان کرد: ایام فاطمیه ایامی است که ما اگر بخواهیم به خدا نزدیک شویم با شناخت حضرت زهرا(س) میسر خواهد بود، تقرب به خدا بدون اعتراف به مقام حضرت زهرا(س) ممکن نیست.

وی با بیان اینکه تقرب به خدا بدون شناخت این بانو امکان ندارد بیان کرد: باید عزاداری‌ها مفصل‌تر از گذشته باشد و نباید در عزاداری فاطمیه چیزی کم شود، اگر شیعه بخواهد بماند و رشد کند باید این عزاداری‌ها مفصل‌تر برگزار شود، ما یک چنین شخصیتی را از دست دادیم، چه ظلم‌هایی بر این شخصیت عظیم شده که اصلاً قابل انکار نیست.

نظرات کاربران
X
فروش اسکریپت خبرخوان کاوشگر + ارسال خودکار اخبار به کانال تلگرام
خرید و توضیحات بیشتر از لینک زیر
http://shopan.ir/?p=34